Our trip through festivals

  • 1. Super Short Film Festival (Barcelona)
    Spain
    Public Award
  • 2. Paleochora Lost World Short Film Festival (Chania)
    Greece
    Official Selection
  • 3. Košice International Monthly Film Festival (Košice)
    Slovakia
    Official Selection
  • 4. Festival Cinemegaguay (Almería)
    Spain
    Official Selection
  • 5. FIC RIO (Festival Internacional de Curtas no Rio De Janeiro) (Rio de Janeiro)
    Brazil
    Official Selection
  • 6. NaNo Film Festival (Nápoles)
    Italy
    Official Selection
  • 7. New York Animation Film Awards (NYAFA) (New York)
    United States
    Semifinalist
  • 8. Fabriano Film Festival (Rome)
    Italy
    Official Selection / Jury Special Prize / Best Short Under 25
  • 9. XI Festival de Cine: Infancia y Adolescencia – 2020 (Bogotá)
    Colombia
    Official Selection
  • 10. Cartoonclub Festival Internazionale del Cinema d’Animazione, del Fumetto e dei Games (Rimini)
    Italy
    July 17, 2020
    Official Selection
  • 11. Continental Film Festival (Toronto)
    Canada
    Official Selection / Best Animation
  • 12. Festival Internacional de Cinema de Cerdanya (Girona)
    Spain
    Official Selection
  • 13. Madrid Film Awards (Madrid)
    Spain
    Official Selection
  • 14. Palena Film Festival (Palena)
    Italy
    August 8, 2020
    Jury Special Mention
  • 15. Dances With Films (Los Ángeles)
    United States
    August 29, 2020
    North American Premiere
    Official Selection
  • 16. International Film Festival On The Beach (Tsarevo)
    Bulgaria
    Official Selection
  • 17. Corti di Mare (Ragusa)
    Italy
    Official Selection
  • 18. Festival Internazionale Cortometraggi Cortintelvi (Valle Intelvi)
    Italy
    Official Selection
  • 19. Festival Internacional De Cine Infantil Y Juvenil, Calibélula (Cali)
    Colombia
    Official Selection
  • 20. LA Sun Film Fest (Los Ángeles)
    United States
    Best Animation Award
  • 21. Certamen De Cortometrajes Live Action Cometcon (Gijón)
    Spain
    September 5, 2020
    Jury Special Mention
  • 22. Visioni Fantastiche (Ravenna)
    Italy
    Official Selection
  • 23. MosFilmFest (Moscow)
    Russian Federation
    Official Selection
  • 24. Cine del Mar (Maldonado)
    Uruguay
    Official Selection
  • 25. Festival Internacional Del Audiovisual Para La Niñez Y La Adolescencia Kolibrí (La Paz
    Bolivia, Plurinational State of)
    Official Selection
  • 26. Festival Internacional de Cinema Take único (Minas Gerais)
    Brazil
    Best Animated Short Award
  • 27. CineFem 8 (Maldonado)
    Uruguay
    Audience Award to Best Animation Short
  • 28. Toronto Film Magazine Fest (Toronto)
    Canada
    Best Animated Short
  • 29. GIMFA – Gralha International Monthly Film Awards (Curitiba)
    Brazil
    Official Selection
  • 30. Festival de Cine Infantil Churumbela (Ciudad de México)
    Mexico
    Official Selection
  • 31. Festival Internacional De Cortometrajes ’ Fescilmar La Cruz Y El Mar’ (Puerto La Cruz)
    Venezuela, Bolivarian Republic of
    Official Selection
  • 32. New York Tri-State International Film Festival (New York)
    United States
    Official Selection
  • 33. 16º Festival Internacional De Cine Rengo 2020 (Comuna de Rengo)
    Chile
    Official Selection
  • 34. Costafrito | Festival De Cine Español 2020 (Badajoz)
    Spain
    Official Selection
  • 35. Tokyo International Short Film Festival (Tokyo)
    Japan
    Finalist
  • 36. Moscow International Children’s Film Festival (Moscow)
    Russian Federation
    Official Selection
  • 37. Festival Villa del Cine (Boyacá)
    Colombia
    Official Selection
  • 38. Athens International Monthly Art Film Festival (Athens)
    Greece
    Honorable Mention
  • 39. Chicago Indie Film Awards (Chicago)
    United States
    Finalist
  • 40. Rome International Movie Awards (Rome)
    Italy
    Best Animation / Best VFX / Best Poster
  • 41. Screen Power Film FestivalLondon
    United Kingdom
    Best Animated Film
  • 42. Sunlight International Film Festival (Berlin / Moscow)
    Germany
    Official Selection
  • 43. Garoa Awards – Monthly Short Film Festival of São Paulo (São Paulo)
    Brazil
    Best Animation Film/ Best Sound Design Animation Film/ Best Director Animation Film/ Best Cinematography Animation Film/ Best Trailer
  • 44. Kalakari Film Fest (Dewas)
    India
    Official Selection
  • 45. Festival Audiovisual Infantil (FICAIJ) (Venezuela-Colombia)
    Venezuela, Bolivarian Republic of
    Official Selection
  • 46. Monthly Indie Shorts (Worldwide Festival)
    Best Animation
  • 47. Pure Magic International Film Festival (Amsterdam)
    Netherlands
    Best Animated ShortFilm / Judge Favorite Award
  • 48. Hollywood International Golden Age Festival (New York)
    United States
    Official Selection
  • 49. Aflemha Online Film Festival (مهرجان أفلمها أونلاين السينمائي) (Giza, El Cairo)
    Egypt
    Official Selection
  • 50. FICMARC – Caribbean Sea International Film Festival (Pampatar)
    Venezuela, Bolivarian Republic of
    Best Animation Short
  • 51. RIMA – Rio de Janeiro International Monthly Awards (Rio de Janeiro)
    Brazil
    Best Animation / Best Costume Design / Best Production Design / Best Sound Design / Best Visual Effects / Best Edition
  • 52. Vesuvius International Monthly Film Fest (Campania)
    Italy
    Finalist
  • 53. FINDECOIN – Independent International Short & Feature Film Festival «The day is short» (Puerto la Cruz)
    Venezuela, Bolivarian Republic of
    Official Selection
  • 54. Festival del Cinema di Cefalù (Cefalù)
    Italy
    Official Selection
  • 55. Sunny Side Up Film FestivalMiami (OK)
    United States
    Best Director (Foreign) & Best Foreign Animation
  • 56. Cinefantasy – International Fantastic Film Festival (São Paulo)
    Brazil
    Official Selection
  • 57. London Indie Short Festival of 24 Frames (London)
    United Kingdom
    Official Selection
  • 58. BIMIFF – Brazil International Monthly Independent Film Festival
    Brazil
    Official Selection
  • 59. WATOTO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL – ZANZIBAR (Zanzíbar)
    Tanzania, United Republic of
    Official Selection
  • 60. Seoul International Short Film Festival (Seoul
    Korea, Republic of)
    Official Selection
  • 61. Hong Kong Indie Film Festival (HIFF)
    Hong Kong
    Official Selection
  • 62. Toronto Independent Film Festival of Cift (Toronto)
    Canada
    Official Selection
  • 63. Orange Shorts Festival (San Luis)
    Argentina
    Official Selection
  • 64. Equilibrium CineFest (Palermo)
    Italy
    Official Selection
  • 65. FESCILMAR- Session for the first time Poland (Katowice)
    Poland
    Best Animation Short
  • 66. Interkids (Moscow)
    Russian Federation
    Official Selection
  • 67. Stir and Fry International Short Film Competition (Bristol)
    United Kingdom
    Official Selection
  • 68. Toronto International Animation Festival (Toronto)
    Canada
    Official Selection
  • 69. Fullshot Cine Mag
    Official Selection
  • 70. Nenagh Children’s Film Festival (Nenagh)
    Ireland
    Best First time Filmmaker
  • 71. Septimo Festival Internacional Cine En Las Montañas (Salento & Filandia)
    Colombia
    Official Selection
  • 72. Mercurio Bimonthly Short Film Awards
    Greece
    Official Selection
  • 73. Florida Shorts (Florida)
    United States
    Semifinalist
  • 74. Something Wicked Film Festival – Lawrenceville (Georgia)
    United States
    Official Selection